Jdi na obsah Jdi na menu
 


15. 8. 2006

Američané se distancují od opic, Darwinovi nevěří

13. srpna 2006  10:13
Evropané nemají problémy ani s Charlesem Darwinem, ani s jeho učením o vývoji druhů. Japonci jsou na tom stejně. Jen Spojené státy těžce zápasí s myšlenkou, že člověk se vyvinul z nižších zvířat. Každý třetí Američan rozhodně odmítá představu, že život se postupně vyvíjí.

Mezi 34 zeměmi, jejichž názory na Darwina srovnávali američtí vědci, je vůči učení o evoluci odmítavější už jen muslimské Turecko. Pro srovnání: čtyři pětiny Švédů, Francouzů či Japonců s ním klidně souhlasí.

Autoři průzkumu vidí příčinu americké "odchylky" v působení radikálních protestantů. "Americký protestantismus je fundamentalističtější než cokoli jiného, snad s výjimkou islámského fundamentalismu, což je důvodem, proč jsme si s Turky tak blízcí," tvrdí Jon Miller z Michigan State University.

Miller je spoluautorem srovnávací studie o názorech na evoluci, kterou publikoval časopis Science. O obsahu studie informuje tiskové prohlášení Michiganské univerzity a webová stránka LiveScience.com.

Noví soupeři Darwina
Pro většinu Evropanů, kteří se o výsledcích Millerovy práce dovědí, to bude jen další z mnoha vědeckých faktů, jež krouží okolo nás. V Americe to však stejně dobře může být i zbraň. Kontrast mezi Spojenými státy a zbytkem světa či snížení Američanů na úroveň Turecka sotva potěší odpůrce evoluce, kteří v tom uvidí jen pokus o své očernění.

Takových Američanů není málo. Tři pětiny z nich si například myslí, že člověk vznikl díky božskému zásahu, nejsou moc ochotni uznat, že šimpanz je náš nejbližší příbuzný.

Někteří pozorovatelé považují už nyní boj o evoluci, který se vede v USA, za ztracený. I Millerova studie ukazuje, že zastánců evoluce v této zemi ubývá - za posledních dvacet let poklesl jejich podíl ze 45 na čtyřicet procent. Pro srovnání: v Turecku je jich 25 procent.

Pravda, ubývá i odpůrců evoluce, ale to vědce příliš netěší: na místo starých učení o stvoření světa totiž nastupují nové, stejně nevědecké "teorie" - například představa, že v těle lidí i zvířat existují orgány a mechanismy, jejichž vznik nelze vysvětlit jinak než zásahem zvenčí, od nějaké inteligentní bytosti.

V boji proti evoluci apelují hlasatelé tohoto "inteligentního designu" zejména na americkou neúctu k dogmatům. "Občané této země jsou proslule nezávislí a nenechají se na žádném poli převálcovat nějakou ideologickou elitou," prohlašuje například Bruce Chapman z Discovery Institute. To je jedna z bašt učení o "inteligentním designu".

V Evropě je situace poněkud jiná, jak připomínají slova zesnulého papeže Jana Pavla II. "Nové výsledky vědy nám přikazují uznat, že teorie evoluce je něčím více než jen hypotézou," řekla bývalá hlava katolické církve.

Osservatore Romano, deník papežského státu, zašel ještě dále: označil evoluci za "klíč k výkladu dějin života na Zemi" a odsoudil zpolitizovanou debatu o evoluci v USA. Tu nyní ostře kritizuje i Millerova studie.

Michal Mocek, MF DNES, 13.8.2006
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář